به همسرتان دروغ بگویید !!!

به همسرتان دروغ بگویید!! +صوت

با این که راست گویى و مبارزه با دروغ از اهمیت فوق العاده ای در تعلیمات اسلامی‌برخوردار بوده و اصولا به صورت یک امر اخلاقی در بیشتر مجامع بشری پذیرفته شده است، ولی در موارد و شرایطی که یک دروغ در راستای مصالحی باشد که اهمیت آن برتر از زشتی دروغ است، گفتن دروغ را می‌توان مجاز دانست.

Untitled

به گزارش فرهنگ نیوز: در وسایل الشیعه، ج۱۲، ص ۲۵۲ آمده است پیامبر (ص) به حضرت علی (ع) می‌فرمایند : ای علی در ۳ جا دروغ نیکوست .میدان جنگ ،وعده به زنان و اصلاح بین مردم. این امر بیانگر اهمیت اصلاح بین مردم است و یکی از مصادیق ویژه ی اصلاح بین مردم، اصلاح در  بنیان خانواده و روابط بین زن و شوهر می‌باشد.

سخنرانی آیت الله مجتهدی تهرانی پیرامون دروغ گفتن به همسر | دانلود فایل

حجت الاسلام نقویان در یکی از سخنرانی‌هایشان موضوعی را درباب مجاز بودن دروغ در برخی مواردو از جمله حفظ بنیان خانواده بیان داشتند. این کارشناس مذهبی عنوان کرد:” خیلی‌ها این سوال را دارند که مثلا من در دروان جوانی ام و قبل از ازدواجم ، اسراری در زندگی دارم و نمی‌خواهم همسرم از آن چیزی بفهمد . حالا ممکن است که همسر از آن بو برده یا اینکه یک دستی می‌زند . این همسران باید بدانند که این کارخیلی زشت است که من به شوهرم بگویم که راستش را بگو که در دوران جوانی ات با کسی نبودی؟ یا خانم راستش را بگو در دوران مجردی به کسی پیامک نزدی ؟ این پرس و جو و فصولی زشت است .شما الان دارید با همسرتان با محبت زندگی می‌کنید . قرآن به ما میگوید که بعضی از سوال‌ها را نپرسید . می‌فرماید : از چیزهایی که باعث ناراحتی شما می‌شود سوال نکنید. مثلا آقا بپرسد که شما خواستگار هم داشته اید؟ خانم بگوید : بله و یک هفته هم عقد بودیم و دستش هم به من خورده بود ، آیا دیگر در این زندگی به شما خوش می‌گذرد ؟ آیا این خبر خوشی برای شماست ؟ تاره برفرض هم که خبری بوده ، این خبر شما را خوشحال نمی‌کند . زندگی مشترک شما از وقتی شروع میشود که این خانم به شما بله گفته و باهم زندگی را شروع کرده اید . زندگی قبل از آن به شما مربوط نیست . ما وظیفه داریم از اینجا به بعد را حفظ کنیم . مثلا یکی بپرسد که آقا شما چقدر حقوق می‌گیرید ؟ به شما ارتباطی ندارد . زیرا اگر مبلغ حقوق بالا باشد می‌گوید ببین همه حقوق‌ها را به اومی‌دهند و حرص میخورد اگر کم بگویید می‌گوید که چطور با این مبلغ رندگی می‌کنی و دلش برای او می‌سوزد .

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان با تاکید بر اینکه ما نباید بعضی از سوالها را بپرسیم، افزودند: همسران نباید کنجکاو باشند و اینگونه سوالها را بپرسند. حتی باید از ذهنشان هم بیرون کنند. اگر کسی خبری از گذشته ی کسی دارد و اگر بیاید این خبر را به همسر او بگوید که باعث ناراحتی او بشود ، تا وقتی همسر این ناراحتی را فراموش نکرده ، خدا این انسان را نمی‌بخشد . حتی اگر هزار شب احیا بیاید و هزار لیتر اشک بریزد . زیرا خدا می‌گوید که تو یک زندگی را خراب کردی.

ما در روایت داریم که سه جا دروغ جایز است و یک جایش همین جا است . روایت داریم که اگر به مردی راجع به زندگی خانوادگی اش خبر بدهی و او ناراحت بشود ، در اینجا دروغ جایز است . مثلا آقایی از دوست همسرش بپرسد که شما که با او دوست بوده اید اگر خطایی از او دیده اید بگویید و به او قسم بدهد. طرف باید بگوید که او بسیار پاکدامن و نجیب بوده است حتی اگر به دروغ بگوید. تا این رابطه ی محبت آمیر بین زن و شوهر بهم نریزد . اگر از خود من هم بپرسد من باید انکار بکنم . اینکه من از گذشته ی خودم بگویم و شوهرم را ناراحت کنم صداقت نیست . اینکه شما چند تا خواستگار داشته اید و یا همسر شما چند جا خواستگاری رفته ، ربطی به شما ندارد.

ایشان در بخش پایانی سخنانشان درباره اشتباه بعضی از پدر و مادرها در توصیف کمالات فرزندانشان اذعان داشتند: بعضی از پدر و مادرها هم اشتباه می‌کنند ومی‌خواهند پز بدهند و می‌گویند که دختر ما بیست تا خواستگار داشت و ما ندادیم و حتی با یکی هم صحبت کردیم و… شما فکر می‌کنید با این حرفها ارج و قُرب دخترت را بالا می‌بری ؟ فردا پسر یک پُز دیگری می‌دهد و زندگی تلخ می‌شود . شما در مقابل این سوال با محبت بگویید که دختر من یک خواستگار داشته و آن هم شما بوده اید و همدیگر را هم پسندیده اید و دارید با هم زندگی می‌کنید. هر راستی را نباید بگوییم . من نباید از گذشته ی همسرم بپرسم و نفر سومی‌هم که خبر ندارد نباید آن را بگوید . همسر هم نباید اطلاعات بدهد . تا اینکه این آثار در ذهن از بین برود . و هیچ کس نتواند آن را پیدا کند.

منبع:  فرهنگ نیوز

The following two tabs change content below.

میدوری

Latest posts by میدوری (see all)

Share

4 Responses to به همسرتان دروغ بگویید !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*

جست و جو


در سایت ميدوری
در كل اينترنت
تاریخ و زمان

آمار
افراد آنلاين : 1
ورودي گوگل : 0
تعداد کل مطالب : 9
تبادل لينک با : 4 سايت
بازديد امروز : 27
بازديد ديروز : 55
بازديد اين هفته : 291
بازديد اين ماه : 135
بازديد کل : 71314
تعداد کاربران : 27


تاريخ افتتاح : 04.11.2011, 13:05